Selected:

Teadlik mees - John Gray, Arjuna Ardagh

15.90 11.95

-25%

Teadlik mees – John Gray, Arjuna Ardagh

15.90 11.95

Üle 30eur koguväärtusega ostude puhul on saatmine tasuta. 

Kategooriad: ,

Kirjeldus

Teadlik mees ei ole supermees. Ta ei ole kõrgemalt arenenud ega rohkem saavutanud, tal ei ole karvasem rind või karmim ega ka pehmem iseloom. Teadlik mees on lihtsalt mees, kes pöörab mehelikkuse väljendamisele ja sellega seotud valikutele teadlikult rohkem tähelepanu. Tema elu on kunst, mitte tühikäik.

Seni on meestele kirjutatud palju raamatuid, mis keskenduvad pigem väliselt mõõdetavatele edu printsiipidele ehk kuidas saavutada edu, rikkust, tähelepanu ja eneseteostust karjääriredelil ronimise kaudu. „Teadlik mees“ keskendub pigem aga mehe sisemaailma, väärtuste ja tunnete avastamisele, teadvustamisele ja elluviimisele. Siit leiab iga mees praktilisi nõuandeid oma ainulaadsete annete, tasakaalu ja täiuslikuma elu realiseerimiseks teadliku mehena.

Raamatus käsitletakse kahtteist tasakaalus olevale mehele olulist omadust. Iga peatükk sisaldab ka eraldi osa „Naistele“, mis annab kõigile naistele sisevaate, kuidas tunda ära teadlikku ja usaldusväärset meest, ning juba suhtes olevatele naistele, kuidas toetada oma kaasat ning tuua temas välja parim.                                                                      

Mitmed mehed on käesolevat raamatut lugedes toonud muuhulgas välja endale olulisi punkte:

  • kuidas olla ühenduses oma tunnetega, aga mitte neist sõltuda;
  • kuidas biokeemia juhib neid vastavas temaatikas ning kuidas seeläbi võtta juhtimine kindlamalt enda kätte;
  • miks on tähtis avastada oma sügavamad käitumismustrid;
  • kuidas juhtida viha ja vältida ülereageerimist ning miks mehed otsivad teinekord omaette olemist;
  • kuidas olla nii hea juht kui ka hea mees ja isa.

Paljud on tõstnud ka esile, kuidas siit saadud teadmiste ammutamine on vabastanud nad oma sisemisest süükoormast ja kuhjunud pingetest.

Üht asja aga ära oota – et muutuksid vaid raamatut lugedes täiuslikuks meheks.

Teadlikuks saamine oma psüühikast, käitumismustritest, iseloomust ja sellele järgnevatest ratsionaalsetest tegevustest on esimene samm, mis aitab meie reaalsust vormida endale sobivas suunas, kuid elu peab  oma ainukordsete oskuste abil muutma igaüks ise.

Kõik algab siiski oma nõrkuste ja tugevuste teadvustamisest ning see on juba pool sammu päriselt soovitud elu kujundamise poole. Seetõttu on käesolev raamat pikk samm oma täielikult teadliku elu elamise poole.

 

 

Tänapäeval seisavad kogu maailma mehed katsumuste ees, millesarnaseid pole keegi tuhandeid aastaid kohanud. 

Piisab vaid paari põlvkonna jagu ajas tagasi vaadata, et näha, kui lihtne oli mehe elu. Ta käis tavakohaselt poisslastele mõeldud koolis. Meheks saamiseks läbis ta sõltuvalt oma kultuurist mitmesuguseid riitusi. Seejärel möödusid tema päevad raskete ja vahel ka ohtlike ülesannetega silmitsi seistes. Selle järgi, kui edukalt ta nendega toime tuli ja milliseid võite koges, tundis ta enda üle heameelt ning õigust puhata ja taastuda. Ta tuli koju naise juurde, kes oli ilmselt veetnud päeva lapsi imetades ja nende järele valvates, hoidnud kodu korras ning teinud süüa. 

Mõlemad teadsid oma väljakujunenud rolli, mis neid sellegipoolest lõpuks piiras ja ahistas. On raske uskuda, et vaid sada aastat tagasi pidas enamik inimesi tõeks, et naistel ei jagu oidu teha poliitilisi otsuseid. Neid peeti õrnemaks ja nõrgemaks sooks, kes ei peaks oma väikest ilusat peakest maailmaasjadega koormama. Emmeline Pankhurst alustas Londonis naiste valimisõiguse kampaaniat ning peagi levis liikumine naiste õiguste eest üle kogu maailma. 1920. aastaks oli valla pääsenud revolutsioon, mis muutis sugude määratlust. 

Naisliikumise teine laine algas 1970ndatel, vaid paar aastat pärast 1967. aasta armastuse suve. Naised nõudsid õigust tegutseda kõikvõima- likes ametites, mis seni olid olnud meeste pärusmaa: advokaat, poliitik, arst, minister, ärijuht. Mehed kasvatasid juuksed pikaks, õppisid kitarri mängima, vooluga kaasa minema ja südamehäält kuulama. Kuid naiste marss oma õiguste eest käis siiski meeste loodud reeglitega maailmas. Sageli pidid nad õppima võistlema testosterooni juhitavates olukordades. Seetõttu hakkasid naised järgmises vabastusliikumise etapis 21. sajandi alguses mõnda valdkonda põhjalikult ümber kujundama, et need poleks enam täiesti meeste- kesksed. Ülikoolides on hakatud korraldama naistele mõeldud juhtimis-, ökoloogia- ja vaimsuskursusi. 

Kuna viimase saja aasta jooksul on soomääratlus muutunud peamiselt naiste algatusel, on see meestes esile kutsunud mitmesuguseid reaktsioone, mida võid igas maailma nurgas kohata ka täna, mil loed seda raamatut. 

Meeste üks võimalus on kannad vastu maad suruda ja oma traditsioonilise rolli eest seista. Sellised mehed tõrjuvad tavaliselt naiste osatähtsuse muutumist. Nad väärtustavad karmust, vastupidavust ja lihaselisust ning põlgavad mõtetki naiselikum olla, nimetades selliseid mehi eitedeks. 

Teiseks võivad nad oma mehelikkust häbeneda ja selle pärast vabandust paluda ning liiga naiselikuks muutuda. Niisugune mees räägib palju oma tunnetest, rõhutab harmooniat, on pehme ja õrn. Ta osaleb kõigis majapidamistöödes, on hoolitsev ja tähelepanelik isa. Kuid nagu siit raamatust avastame, võib ta minetada oma enesekindluse ja missiooni, mis on mehe heaolu mõttes kesksel kohal. Tema üllatuseks võib kirg suhtest kaduda ning asenduda semuliku korterijagamisega. 

Kolmas võimalik vastus on sooliste erinevuste täielik eiramine. Paljudes ülikoolides õpetatakse tänapäeval tudengitele, et sugu on sotsiaalne kontsept ning mehed ja naised pole tegelikult erinevad. Võime nõustuda, et jäigad soorollid ja stereotüübid on tõesti sotsiaalne loome. Samas eirab see rumal seisukoht fakti, et oleme isesugused. Üha enam uurimusi näitab, et meestel ja naistel on tõepoolest bioloogilised ja hormonaalsed erinevused, mis mõjutavad seda, kuidas kumbki reageerib elukatsumustele. Seesama erinevus põhjustab mitmekesisust, mille abil saame luua midagi, mis on suurem kui osade summa. 

Neljanda tee pakub see raamat: teha teadlik valik. Teadlik mees ei ole bioloogia ori. Ta mõistab meheliku ja naiseliku energia tasakaalu endas, kuid selle, kuidas ta kummagagi ümber käib, määrab tema teadlikkus, mitte automaatreaktsioon välisele mõjutajale. Teadlik mees mõistab arvukaid rolle, mille kaudu ta saab elu nautida. Ta teab meie ajalugu ning seda, kui murrangulised on olnud viimaste aastate muutused. Ta ei suhtu elusse mitte ainult kui kohuse täitmisse, vaid kui meistriteose loomisse. 

Mehelik ja naiselik energia

Enne kui jätkame selgitusega, mida mõtleme elu kui meistriteose all, peame selgeks tegema mõisted. Selles raamatus räägime meestest ja naistest, aga kasutame ka sõnu „mehelik“ ja „naiselik“. Ja need ei ole samad. 

Peaaegu igaüks siin planeedil on sündinud mehe või naisena. 1999 last kahest tuhandest on sünnihetkel selgelt eristatavate sootunnustega. Füüsiliselt on erinevusi lihtne kirjeldada: mehel (meessoost inimesel) on peenis, munandid ja lame rind. Tal on ka eesnääre, madalam hääl ja näokarvad. Naisel (naissoost inimesel) seevastu on tupp, munasarjad ja rinnad. Tal on menstruaaltsükkel, mis algab teismeeas ja lõpeb menopausiga, ning ta on võimeline last kandma. Need on meeste ja naiste kehalised erinevused. 

Kehalised erisused loovad ka biokeemilisi ja hormonaalseid lahknevusi. Neist räägime siin raamatus päris palju. Üks põhilisi ja tähtsamaid iseärasusi seisneb selles, kuidas mehed ja naised kogevad stressi. See tähendab, kuidas tullakse toime keeruliste kiireloomuliste olukordadega, mida ei ole sageli võimalik lõplikult ära lahendada. Biokeemiliselt kogevad naised ja mehed stressi ühtmoodi: adrenaliin ja kortisool nõristuvad vereringesse kiiremini, kui keha suudab neutraliseerida. Kuid viis, kuidas mehed ja naised stressiga toime tulevad ning seejärel tasakaalu ja heaolutunde taastavad, on erinev. 

Meestel vallandub stressihormoonide neutraliseerimiseks testosterooni- vool. Mõne uuringu järgi on meeste veres lausa kolmkümmend korda rohkem testosterooni kui naistel. Testosteroon on hormoon, mis on seotud keeruliste olukordade vapra, sihikindla ja jõulise lõpuleviimise ja lahendamisega kiirema reageerimisajaga. Naised aga tasakaalustavad stressihormoone oksütotsiini nõristamisega, mis on tuntud ka kui õnnehormoon. Oksütotsiin vallandub, kui naine saab suhelda, ilma et peaks ühtegi probleemi lahendama ega konkreetset kava järgima. Kui naised saavad kokku, et lobiseda, naerda ja tundeid jagada, vallandub kohe oksütotsiin, mis neutraliseerib stressi. 

Kuigi meie ühiskondlikud rollid on viimastel aastakümnetel märkimisväärselt teisenenud, ei muutu närvi- ja hormonaalsüsteem nii kiiresti. Möödub mitu põlvkonda, enne kui geneetika hakkab keskkondlike muutuste järgi ümber kujunema. 

Viitame siin raamatus peale mehe ja naise kehaliste erisuste teiselegi erinevusele, mida nimetame „mehelikuks“ ja „naiselikuks“. Oleme aastakümneid inimestega töötanud ja meil on olnud võimalik lugematutel kordadel küsida, kuidas inimesed neid sõnu mõistavad. Nende vastused on olnud üsna sarnased. 

Mehelikkuse all peetakse tavaliselt silmas fookusesse seatud, sihipärast, keskendunud, kohal olevat ja edasipürgivat olemust. Hiinas seostatakse mehelikku energiat yang-poolusega, Indias on selleks Šiva ning Jung nimetas seda animus’eks. Naiselikku energiat seevastu seostatakse kaasamise, vastuvõtmise, pehmuse, hoolitsuse, armastuse ja suhtlemisega. Hiinas nimetatakse sellist energiat yin’iks, Indias Šaktiks ja Jung ütles selle kohta anima. 

Kuigi peaaegu igaüks on sündinud bioloogiliselt meheks või naiseks, tõdevad paljude uurimisvaldkondade esindajad, et nii meestel kui ka naistel on ligipääs nii mehelikule kui ka naiselikule energiale. See, kui hästi sa ennast tunned ja elu naudid, sõltub mitmeti sellest, kui täpselt suudad need kaks energiat endale sobivasse tasakaalu seada. 

Meheliku ja naiseliku energia tasakaalu mõjutab mitu asjaolu. Mingil määral on see geneetiline. Mõni mees lihtsalt sünnib juba mehelikumana: ta on kogukam, karvasem, sihikindlam ja rohkem tegutsemisele orienteeritud. Mõni teine mees, kes on siiski mees, on sündinud veidi naiselikuma energiaga: ta märkab enda ümber ilu, on suhtlemisaltim ja mitmel moel tundlikum. Sama kehtib naiste kohta. Mõni naine on sündinud enama naiseliku energiaga ja mõnel kaldub energiatasakaal rohkem meheliku kasuks. 

Siiski pole meheliku ja naiseliku energia tasakaal vaid geneetiline. Seda mõjutavad ka lapsepõlvekogemused. Kui poiss kasvab näiteks üksikema ja kolme õe seltsis, kallutab keskkond teda suurema naiselikkuse poole. Ent ta võib teismeeas nende mõjude vastu ka mässu tõsta ja macho’ks hakata.

Kolmandaks mõjutab meheliku ja naiseliku energia tasakaalu kujunemist ideoloogia. Mitte miski, millest siin räägime, ei ole lõplikult määratletud ning on mustmiljon teooriat, kuidas peaks käituma mees ja kuidas naine. Üks raamat võib kannustada sind mehelikku energiat suurendama, et vastanduda naiselikuga. Teine raamat võib öelda, et meheliku ja naiseliku energia tasakaal tuleb leida iseendas. 

Teadlik mees tunneb oma iseloomu ja teab, millisena ta sündis. Ta teadvustab oma tõelist olemust ega pea vajalikuks seda kuidagi alla suruda. Ta mõistab endale osaks saanud mõjutusi ning see teadlikkus laseb tal teha teadlikke valikuid. Tema mehelikkus pole ainuüksi bioloogia masinlik väljendus või häälte kogum, mis ütlevad, milline ta peaks olema. Tema mehelikkusest saab meistriteos: teadlik kingitus maailmale, mis laseb tal olla täielikult tema ise, usaldada oma tugevusi ning panustada kõigi ümbritsevate inimeste ellu. 

Teadlikkus muudab kõike. Peaaegu kõike, mida ütled või teed, tajutakse selle järgi, kas see on masinlik või teadlik käitumine. Viha on selle kohta hea näide. Kui oled vihane, võib asi minna inetuks ja isegi vägivaldseks. Enamik tegusid ja sõnu, mida pärast kahetseme, on valla pääsenud vihasena. Kuid see ei tähenda, et viha välja elada oleks alati halb. Kui näed, et täiskasvanu teeb lapsele liiga, või astud vahele suurele ebaõiglusele maailmas, võib olla parim, mida saad teha, teadlikult viha väljendada. Vahe on selles, et teed seda teadvustatult. Kõik, mida teed teadlikult, muundub sellesama teadlikkuse tõttu kohe. 

Teadlik mees ei ole supermees. Ta ei ole kõrgemalt arenenud ega rohkem saavutanud. Kindlasti pole ta rikkam, tugevam ega vägevam. Tal pole suuremad musklid, karvasem rind ega kiirem auto. Teadlik mees, kellest meie kirjutame, on lihtsalt mees, kes pöörab mehelikkuse väljendamisele ja sellega seotud valikutele rohkem tähelepanu. Tema elu on kunst, mitte tühikäik.

Miks me kirjutasime selle raamatu

Me ei tahtnud kirjutada teoreetilist, vaid praktilist teost. Leiame, et on hulk asju, mille omaksvõtmisel saab mees heaolutunnet ja positiivset mõju ümberkaudsetele märgatavalt suurendada. Loodame siin pakkuda midagi, mis loob sulle suurema valikuvabaduse. 

Oleme saanud meestelt küsida, mis mõjutab seda, kui hästi nad ennast oma nahas tunnevad, kõige rohkem. Samuti oleme küsinud naistelt, mida nad meestes enim hindavad. Keskendusime siin kaheteistkümnele tähtsamale teadlikku mehelikkust iseloomustavale omadusele. Kõik need ei ole igas mehes võrdselt esindatud. Õigupoolest võib mõni mees olla väga enese- teadlik, kuid mõnda nimetatud mehelikku omadust üldse mitte evida. Ta võibolla pole lihtsalt otsustanud neid arendada. 

Iga peatükk on jaotatud nelja ossa. Kõigepealt määratleme omaduse ja uurime selle bioloogilist poolt. Seejärel arutleme selle üle, mis takistab seda välja arendada. Pärast seda pakume mõne harjutuse. Ning lõpuks anname naistele nõu, mida nemad saavad teha, et seda omadust mehes esile tuua. 

Omadus. Alustame määratlemisest, mida see omadus endast kujutab ja kuidas see on seotud bioloogiaga. Selle järgi saad otsustada, kas see teadliku mehelikkuse karakteristik on sulle oluline. Kui tead, et oled selle endas juba välja arendanud, võid heameelt tunda. Kui tunned, et võiksid seda kui kunsti- vormi edasi arendada, jätka lugemist. 

Takistused. Selles osas uurime kangelaslikku teekonda, mis tuleb ette võtta, et seda omadust arendada. Me kõik oleme saanud mõjutusi, mis takistavad oma parimat panust anda ning teevad ehk palju haiget. Suhtu neisse tõketesse kui iseenda osadesse, mis võivad sinu olemust õõnestada ja lõhkuda, kui sa ei ole neist teadlik, ent mis suudavad sind toetada ja isegi nalja teha, kui neile valgust heita. Iga peatüki selle osa lugemise võtmesõna on „ärksus“. Ainuüksi nende ebateadlike harjumuste teadvustamine, mis võisid tekkida mitu põlvkonda enne sind, vähendab nende väge jõudsamalt kui püüd nendest vabaneda või ennast süüdistada. 

Harjutused. Pakume igas peatükis ka praktilisi võtteid ja harjutusi, mida saad kohe teha, et omadust arendada, nii et see on peale sinu enda tuntav ka teistele. 

Naistele. Viimaks tõdeme, et teadlik mehelikkus pole ainult meeste huvi. See on raamat meestest, kuid mitte ainult meestele. Kõikjal maailmas on naised meilt küsinud, kust leida teadlikku meest. Vastame sellele igas peatükis kahte moodi. Esiteks, kuidas saad oma partneril aidata seda omadust tugevdada, kui oled suhtes. Ja teiseks, miks võiks mees, kel see omadus juba on, olla sulle hea partner. 

Me ei arva, et teame meheks olemisest kõike. Tahame vaid pakkuda aastakümnete jooksul saadud kogemusi, sest oleme näinud tarbetult palju mehi ja naisi kannatamas, kuna nad ei mõista oma bioloogiat. Me ei saa teada kõike, mida tähendab olla mees, nii et palun võta see, mida pead kasulikuks, ja jäta kõik muu. Näiteks oleme mõlemad heteroseksuaalsed. Kummalgi meist ei ole homokogemusi. Meist oleks ülbe jagada õpetusi homo- suhete kohta. Seetõttu on see raamat kirjutatud peamiselt heteroseksuaalsetele meestele. Kui oled homo, oled samuti teretulnud lugema. Võta see, mis sind aitab, ja anna meile andeks, et me ei käsitle homosuhteid, sest me lihtsalt ei tea sellest kuigivõrd. 

Samuti oleme mõlemad õnnelikus monogaamses suhtes. John on olnud Bonniega abielus kolmkümmend aastat, Arjuna Chameliga kolmteist ja me ülistame monogaamsust. Kuid mõistame, et õnnelik saab olla mitut moodi ning siin pole õiget ega valet. Mõni inimene katsetab polüamooriat, suhet mitme partneriga. Teised on otsustanud vallaliseks jääda ja pidada eraldi suhteid eri inimestega. Kolmandad on valinud seksist üldse hoiduda. See raamat räägib peamiselt heteroseksuaalsetest monogaamsetest meestest, sest meie kogemus pärineb just sellest suhtevormist ning oleme teisi mehi nõustanud edukalt sama tegema. Vali, mis sind kõnetab, ja tõlgenda seda endale sobivalt. 

Nüüd on aeg võtta ette esimene ja ehk kõige olulisem teadliku mehe omadus: missiooni- ja sihitunnetus.

 

Ta TEAB  oma missiooni ja sihti 

Selle raamatu tarvis tehtud uurimustest ja intervjuudest tuli välja, et kõige olulisem tegur, mis määrab, kui hästi ja tugevana mees ennast tunneb, on tema missiooni- ja sihitunnetus. See on meheliku teadlikkuse kaalukeel. 

Kui mees teab oma kohta maailmas ja seda, mida tal on anda, kandub see teadlikkus üle ka suuremasse kohalollu nii armastava partneri kui ka isana. Kui ta on oma missiooni leidnud, saab ta seda suhete kaudu jagada, ent kui ta on tõesti tugevalt oma mehelike juurtega ühendatud, on suhe ise missiooni kõrval teisejärguline. Enamik mehi loob tugevamaid sidemeid ja kestvaid sõprussuhteid teiste meestega, kui neil on ühesugune arusaam sellest, mida nad saavad koos korda saata. 

Tänapäeval seisavad mehed huvitava ja enneolematu dilemma ees, mida …….

(edasi saad juba lugeda raamatust 😉 )

Lisainfo

ISBN

9789949734917

Mõõtmed

148 x 210 mm

Lehekülgede arv

220

Formaat

Pehmekaaneline

Ilmumisaasta

2019

Arvustused

Tooteülevaateid veel ei ole.

Ole esimene, kes hindab toodet “Teadlik mees – John Gray, Arjuna Ardagh”

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.

Sulle võib meeldida ka…

Close Menu
×
×

Cart

%d bloggers like this: